1. بعد از بررسی های انجام شده تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در انجمن ایجاد کنیم

  این سیستم دارای امکانات بیشتری هست که باعث جذابیت انجمن خواهد شد

  امیدواریم از طرح جدید انجمن خوشتون بیاد

 2. به خاطر برخی تغییرات در روند انجمن

  دسترسی مدیریت از همه کاربران برداشته شده

  به زودی روند و قوانین جدید اعلام خواهد شد

برای رییس جمهور آینده دعا کنیم

شروع موضوع توسط آناهیتا ‏10/4/13 در انجمن اخبار اقتصادی

 1. آناهیتا

  آناهیتا Well-Known Member

  تاریخ عضویت:
  ‏23/4/12
  ارسال ها:
  12,193
  تشکر شده:
  37
  امتیاز:
  48
  جنسیت:
  زن
  رییس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم می‌گوید: وضعیت اقتصادی ما به گونه‌ای است که هر کس بیاید در ۴ سال نخست تنها می‌تواند اقدام به بازسازی و عادی سازی اقتصاد کند و نباید زیاد انتظار اینکه فرصت تحول و ساخت پیدا کند را از او داشته باشیم.

  [img=270x203]http://www.afkarnews.ir/images/docs/000209/n00209162-b.jpg[/img]
  گروه سیاسی - محمد خوش چهره در گفت‌و‌گو با خبرنگار افکارنیوز و در پاسخ به اینکه شعار‌ها و ادعای مطرح شده در سال ۸۴ از سوی احمدی‌نژاد به چه سمت و سویی رفت و آیا این شعار‌ها هنوز هم می‌توانند در جذب توده‌های مردم کارایی داشته باشند اظهار کرد: به طور کلی باید اشاره کنم هنگامی که مرور تاریخی می‌کنیم و مسائل انتخابات را در سطح منطقه و جهان یعنی نقاطی که فعالیت‌های انتخاباتی شبیه کشور ما جریان دارد می‌بینیم، متوجه می‌شویم که در عرصه سیاسی جهان اگر چه بحث دمکراسی و مردمسالاری ادعا و بحثی پر رنگ است اما در محتوا تفاوت‌های بسیاری را در آنچه می‌گویند و عمل می‌کنند می‌توان مشاهده کرد.

  به گزارش افکارنیوز، وی افزود: این یک واقعیت است که نظام جمهوری اسلامی همانطور که از اسم آن مشخص است از دو جنبه جمهوریت یعنی تبلور اراده و حضور مردم و اسلامیت یعنی شکل محتوایی آن ایجاد شده است، این موضوع ویژگی مثبتی به نظام جمهوری اسلامی داده که دستاورد حضرت امام (ره) بوده و قانون اساسی آن را مستند کرده است.

  نماینده مجلس هفتم یادآور شد: در انتخابات مردم اراده خود را به وسیله نمایندگان مجلس و همچنین به رییس جمهور خود در قوه مجریه تنفیذ می‌کنند حتی رهبری توسط انتخاب خبرگان و به اراده مردم تعیین می‌شود. این‌ها ویژگی‌های مثبت وجه جمهوریت نظام اسلامی است اما قطعاً هنگامی که جریانان‌های سیاسی در عرصه قدرت وارد می‌شوند عموماً ملاحظات صنفی و گروهی خود را به منافع ملی ترجیح می‌دهند.

  خوش چهره ادامه داد: برای ملاحظات صنفی و شخصی گاهاً زاویه‌هایی باز می‌شود که برخی از اوقات در حد انحراف و اعوجاج معنی داری پیش می‌رود، که این مورد در بعضی از نمایندگان مجلس بسیار به وضوح دیده می‌شود و برخی از نمایندگان عموماً ملاحظات منطقه‌ای خود را به منافع ملی کشور ترجیح می‌دهند و گاهاً خواسته‌هایی را در حوزه‌های قومیت،‌نژاد و مذهب و ناسیونالیسم مطرح می‌کنند که در تضاد با منافع ملی کشور قرار می‌گیرد بنابراین این تناقضات که بین ملاحظات صنفی جناحی - شخصی و یا قبیله‌ای پیش می‌آید وجهی است که اگر به آن خوب توجه نشود هزینه سنگینی برای منافع ملی ایجاد خواهد کرد.

  رییس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم با بیان اینکه در انتخابات بعضی از افرادی که پس از اتمام جنگ تحمیلی کاندید شدند در شواهد تجربی پیش از آنکه به منافع ملی بپردازند ملاحظات جناحی خود را در اولویت قرار دادند تصریح کرد: آنان سعی کردند خود را همسو با مطالبات مردم کنند یعنی‌‌ همان مدلی که در دمکراسی غربی شاهد آن هستیم و می‌بینیم برخی از سیاستمداران به مسائلی اصلاً اعتقاد ندارند اما ادعای عمل به آن را مطرح می‌کنند که نمونه بارز آن بحث حمایت از محیط زیست در زمان تبلیغات انتخاباتی در امریکا و خروج از پیمان کیوتو پس از بدست گرفتن دولت در زمان کیلینتون و بوش است.

  وی افزود: در بسیاری از موارد می‌بینیم این مسائل در ایران هم جاری شده و ادعای‌های مطروحه پیش از اخذ سمت با زمان پس از مسئولیت در بعضی از دولت‌ها خاصه دولت فعلی کاملاً در تناقض آشکار قرار می‌گیرد که این موارد را می‌توان در حوزه‌های فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی و سیاسی مشاهده کرد.

  دولت باورهای مردم را مصادره کرد
  خوش‌چهره خاطرنشان کرد: من در حدود ۷ سال پیش زمانی که نماینده مجلس بودم در جمع طلاب یکی از مراکز فرهنگی مذهبی قم تاکید کردم آنقدر که من به عنوان یک اصولگرای مجلس نگران این دولت هستم نگران هیچ دولتی نیستم البته نه اینکه نسبت به آن‌ها اشکال نداشتیم و انتقاد نمی‌کردیم بلکه معتقدم این دولت آرمان‌ها و ارزش‌ها و مطالبات ارزشی را مطرح کرده و به وسط میدان آورده که پیش از این بسیاری در این حد مدعی نبوده‌اند، حال باید دید آیا این مطالب را باور داشته یا مصادره کرده، البته باور را هم می‌توان به دو بخش سطحی و عمقی تقسیم کرد یعنی فرد می‌تواند موضوع عدالت را مطرح کند در حالیکه درکی سطحی از آن داشته باشد و مطالبات مردم را بدون ایمان قلبی مصادره کرده به خودشان برگرداند و اکنون که عملکرد نزدیک به ۸ ساله دولت را مشاهده می‌کنیم هر انسان منطقی می‌تواند قضاوت کند بحث‌های مطرح شده از ولایت پذیری گرفته تا مباحث ارزشی داخلی و شکوفایی اقتصادی دچار چه تضادی شده‌اند و چه شکاف معنی داری میان آنچه گفته شده و به آن عمل می‌شود وجود دارد.

  وابستگی شدید کشور به واردات از نظر امنیتی خطرناک است
  استاد اقتصاد دانشگاه تهران اضافه کرد: امروز پس از نزیک به ۸ سال گفته می‌شود بیاییم اقتصاد بدون نفت را تجربه کنیم در حالیکه این دولت بیشترین وابستگی به درآمدهای نفتی را در طول تاریخ نفتی ایران از زمان قرار داد ویلیام ناکس دارسی تاکنون ایجاد کرده است.

  وی افزود: اگر توجه کنیم می‌بینیم کارکردهای اقتصادی دولت‌های پس از جنگ علی رغم تفاوت سلایق سیاسی آن‌ها شباهت‌هایی هم دارد که یکی از آن‌ها وابستگی به درآمدهای نفتی است یعنی هرچه جلو‌تر می‌رویم می‌بینیم هر دولتی نسبت به دولت قبل وابستگی بیشتری به نفت پیدا می‌کند در این دوره ۸ ساله معادل کل درآمدهای نفتی حداقل پس از انقلاب درآمد نفتی داشتیم که بیشتر آن صرف واردات کالاهای مصرفی به کشور شد و این موضوع درحالی است که مسئولین این دولت پیش از اخذ سمت با طرح شعار‌ها و ایرادات به عملکرد اقتصادی دولت‌های قبلی آن‌ها را به انحراف متهم می‌کردند.

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران اضافه کرد: علیرغم ادعاهایی همچون شکوفایی، خودکفایی و استقلال اقتصادی وابستگی به واردات هر سال از نظر عدد و رقم افزایش داشته و حتی در حال حاضر که در تحریم قرار داریم می‌بینیم در زمینه کالاهای مصرفی این رقم به شدت بالا است، هر دولتی نسبت به دولت قبل رکورد شکسته است و اکنون وابستگی‌های شدید واردات گوشت، برنج، روغن و شکر و امثالهم از خارج باعث آسیب پذیری‌های شدیدی از نظر معیشتی و خصوصاً سیاسی و امنیتی برای کشور شده است.

  رییس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم ادامه داد: وابستگی شدید به درآمدهای نفتی ضریب فساد را افزایش داده است. پیش از این در زمینه فساد پرونده‌ای داشتیم با رقم دو یا سه میلیارد تومان که اکنون این عدد خنده دار شده و رقم ۳ هزار میلیاردی را تنها به عنوان یکی از فسادهایی که در کشور کشف و افشاء می‌شود عنوان می‌کنند که البته گفته می‌شود موارد متعددی شبیه به آن وجود دارد.

  شعارهای این دولت بیشتر مصادره باورهای مردم بود
  خوش چهره تصریح کرد: با توجه به مطالب گفته شده به نظر می‌رسد حرف‌ها و شعارهایی که ۸ سال پیش مطرح شد بیشتر مصادره باورهای مردم بوده است است به گونه‌ای که می‌بینیم که در ابتدا شخصیت شهید رجایی مطرح شد که نخست وزیری با ویژگی‌های ولایت پذیری و قانونگرایی، سلامت نفس و صداقت گفتار بود اما هر چه پیش‌تر رفتیم تضاد جدی با شخصیت شهید رجایی مشاهده شد و تمام اصول شخصیت آن شهید بزرگوار با مسائلی که امروزه مطرح است در تضاد قرار گرفت.

  وی یادآور شد: شعارهای مورد نظر مردم یعنی مبارزه با فساد و عدالت خواهی در نظرسنجی‌هایی که برخی از نهاد‌ها و ارگان‌ها انجام داده بودند مورد استفاده ابزاری قرار گرفت و دقیقاً بر مبنای همین مطالبات حرکت در دولت و رییس آن شروع شد.

  افرادی که سکوت کردند زمینه تشدید انحرافات را فراهم آوردند
  نماینده مجلس هفتم با بیان اینکه این دولت براساس هواداری گسترده و بی‌محابای برخی نهاد‌ها و سازمان‌ها از چنان حمایتی برخوردار شد که هیچ دولتی بعد از جنگ از این حمایت‌ها برخوردار نبوده است متذکر شد: برخی از افراد انحرافات را از‌‌ همان ابتدا گوشزد می‌کردند اما بسیاری از آقایان در مجلس و دیگر نهاد‌ها که مخالف هرگونه هشدار و انتقاد بودند به وظیفه خود عمل نکردند و با سکوت و مصامحه زمینه تشدید مسائل را خصوصاً در انحرافات اقتصادی بوجود آوردند.

  رییس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم گفت: یکی از بحث‌هایی که در مجلس هفتم اصولگرایان مستقل مطرح کردند همین انحرافات بود در حالیکه می‌بینیم بسیاری از افرادی که انحرافات را نفی می‌کردند امروز خود با یک تاخیر معنی دار تاریخی وارد معرکه شده‌اند و انتقاد می‌کنند.

  خوش چهره ادامه داد: به اعتقاد من بخش زیادی از مباحثی که در سال ۸۴ مطرح شد بر اساس ایمان و باور قلبی نبود و بیشتر استفاده ابزاری از مطالبات برای کسب آراء عمومی و نظام بوده است بنابراین در شرایط کنونی‌‌ همان شعار‌ها از سوی کاندیدای دولت احتمالاً از سوی اکثریت مردم مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

  فقیر کردن مردم و پخش پول میان آنان روش کشورهای سوسیالیستی بود
  استاد اقتصاد دانشگاه تهران تاکید کرد: نتیجه نامطلوب دیگری که به دست آمده طبقاتی شدن جامعه و فقیر‌تر شدن مردم است.

  وی افزود: استفاده ابزاری از فقر مردم و دادن شعارهای اقتصادی و توزیع پول در میان آنان برای جلب آرای مردم خاصه فقرا روشی است که در برخی کشورهای سوسیالیستی اتخاذ شده بود و اکنون نیز این نگرانی وجود دارد که برخی از همین تاکتیک‌ها در کسب آراء موثر واقع شود.

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران تشریح کرد: شرایط کنونی ما یکی از موارد بی‌سابقه در انتخابات است و شرایط کشور را در مقطع بسیار خاصی قرار داده است. اگرچه نباید مردم را ناامید و دشمن را خوشحال کرد اما آگاهی بخشی نیز یک ضرورت است که وظیفه رسانه ملی است که البته از آن بسیار هم دور افتاده است.

  برای رییس جمهور آینده دعا کنیم
  وی افزود: باید در نظر داشت وضعیت اقتصاد کشور در هیچ مقطعی از مقاطع انقلاب به این حساسیت شرایط کنونی نبوده است اگرچه مفهوم این حساسیت به معنای شکست اقتصادی نیست و می‌توان با برنامه ریزی صحیح و تغییر روش‌ها و اصالت دادن به تولید ملی پس از مدتی به مسیر اصلی بازگشت.

  خوش چهره در پایان تاکید کرد: باید برای کسی که سکاندار مدیریت اجرایی کشور می‌شود پیش از هر چیز دعا کرد که از عهده چنین مسئولیت سنگینی بر بیاید زیرا وضعیت اقتصادی ما به گونه‌ای است که هر کس بیاید در ۴ سال نخست تنها می‌تواند اقدام به بازسازی و عادی سازی اقتصاد کند و نباید زیاد انتظار اینکه فرصت تحول و ساخت پیدا کند را از او داشته باشیم.