1. بعد از بررسی های انجام شده تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در انجمن ایجاد کنیم

  این سیستم دارای امکانات بیشتری هست که باعث جذابیت انجمن خواهد شد

  امیدواریم از طرح جدید انجمن خوشتون بیاد

 2. به خاطر برخی تغییرات در روند انجمن

  دسترسی مدیریت از همه کاربران برداشته شده

  به زودی روند و قوانین جدید اعلام خواهد شد

خود مراقبتی در بیماران سرطانی ضروری است

شروع موضوع توسط marziye ‏7/7/14 در انجمن پزشكي

 1. marziye

  marziye مدیر کل سایت هیات مدیره

  تاریخ عضویت:
  ‏10/11/11
  ارسال ها:
  6,276
  تشکر شده:
  4
  امتیاز:
  38
  جنسیت:
  زن
  در مورد سرطان، فاکتورهای غیر قابل تغییر شامل سن، جنس، نژاد، استعداد ژنتیکی وجود دارد که کنترل آنها تحت تاثیر اراده افراد نیست اما برخی مانند تغییر سبک زندگی و فعالیتهای بدنی مناسب جلوگیری از افزایش وزن و چاقی قابل کنترل است.


  دکتر مهدیه دیانی افزود: کاهش مصرف غذاهای پر چرب و افزایش مصرف غذاهای فیبردار و مصرف قرصهای هورمونی، حاملگی در سنین بالا و عدم شیر دهی و مصرف سیگار و دخانیات توسط افراد قابل کنترل است.


  وی بیان داشت: سرطان پستان شایعترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان می باشد که اکثر کانسرهای پستان باتست های غربالگری و معاینات دوره ای توسط خود فرد قابل تشخیص است.


  دکتر دیانی اظهار داشت: با معاینات توسط خود فرد از سن 20 سالگی به صورت ماهانه، معاینات تکنیکی هر 3 سال از سن 20تا 39 سالگی و انجام معاینات سالانه و ماموگرافی از 40 سالگی ممکن است 1.5 تا 4 سال قبل از آن که سرطان از لحاظ بالینی آشکار شود، آن را مشخص سازد.


  پزشک متخصص اونکولوژی در خصوص سرطان دهانه رحم گفت: انجام تست پاپ اسمیر در خانمهایی که ازدواج کرده اند از سن 21 سالگی هر 3 سال، از 30 سال به بالا انجام تست HPV (بررسی آلودگی ویروسهای پرخطرمستعد کننده فرد به سرطانهای دهانه رحم) و پاپ اسمیر هر 5 سال از جلمه کارهای است که در راستای خود مراقبتی می توان نام برد.


  دکتر مهدیه دیانی اظهر داشت: برای پیشگیری و تشخیص سرطان روده بزرگ باید بعد از سن 50 سالگی بررسی سالانه آزمایشگاهی وجود خون مخفی در مدفوع و معاینات مقعدی و یا عکس برداری باریم انما دوبل کنتراست هر 5 سال که در مورد کسانی که دارای عوامل خطر یا زمینه مثبت خانوادگی هستند باید با فواصل نزدیکتر انجام شود و کلونوسکوپی هر 10سال توصیه می شود.


  وی خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی و تشخیص بیماری سرطان در مراحل ابتدایی امکان علاج قطعی آنرا فراهم می سازد اما متاسفانه در کشورهای درحال توسعه و از جمله کشور ما به دلیل پایین بودن سطح آگاهی مردم از این بیماری شاهد مراجعه مردم در مراحل پیشرفته و غیر قابل علاج بیماری هستیم
  .​