1. بعد از بررسی های انجام شده تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در انجمن ایجاد کنیم

  این سیستم دارای امکانات بیشتری هست که باعث جذابیت انجمن خواهد شد

  امیدواریم از طرح جدید انجمن خوشتون بیاد

 2. به خاطر برخی تغییرات در روند انجمن

  دسترسی مدیریت از همه کاربران برداشته شده

  به زودی روند و قوانین جدید اعلام خواهد شد

رنگ هاي مختلف نشاندهنده ي شادي وافسردگي

شروع موضوع توسط marziye ‏11/2/12 در انجمن روانشناسي و روان پزشكي

 1. marziye

  marziye مدیر کل سایت هیات مدیره

  تاریخ عضویت:
  ‏10/11/11
  ارسال ها:
  6,276
  تشکر شده:
  4
  امتیاز:
  38
  جنسیت:
  زن
  براساس تحقیقی که در فوریه 2010 در مجله تحقیقات پزشکی BMC به چاپ رسید، افراد برای نشان دادن روحیات مختلف خود رنگ‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند.

  آیا امروز روحیه‌تان طوسی رنگ است؟ آبی چطور؟ شاید به این دلیل قرمز می بینید که با حسادت سبز شده‌اید؟ براساس تحقیقات جدید، رنگ‌هایی که ما استفاده می‌کنیم، نشان می‌دهند که احساسات پرفایده‌تر از چیزی هستند که فکر می‌کنید.

  به گزارش نیک صالحی به نقل از مردمان در این تحقیق مشخص شد که افرادیکه دچار افسردگی یا اضطراب هستند، بیشتر روحیه خود را با رنگ طوسی نشان می‌دهند، درحالیکه افراد شادتر رنگ زرد را ترجیح می‌دادند. نتایج تحقیق که در مجله تحقیقات پزشکی MBC به چاپ رسیده است می‌تواند به پزشکان برای بررسی روحیات بچه‌ها و بیماران دیگری که ارتباط کلامی برایشان دشوار است، کمک کند.

  یکی از محققان این مطالعه، پیتر وورول (Peter Whorwell) متخصص بیماری‌های معده و روده در بیمارستان منچستر جنوبی می‌گوید، "این یک راه برای ارزیابی اضطراب و افسردگی در افرادی است که کاری از عهده زبان برنمی‌آید. نکته جالب این است که این می تواند راه خیلی بهتری برای به دست آوردن اطلاعات از روحیات بیمار باشد تا سوال کردن از او."

  وورول می‌گوید، از رنگ‌ها معمولاً بعنوان استعاره‌هایی از روحیات استفاده می‌شود اما هیچکس تا به حال ارتباط رنگ‌ها را به صورت علمی بررسی نکرده بود. او و همکارانش برای بررسی این موضوع هشت رنگ را انتخاب کردند—قرمز، نارنجی، سبز، بنفش، زرد، صورتی و قهوه‌ای—و هرکدام را به سه سایه رنگ تقسیم کردند. سپس سفید و مشکی و سه سایه رنگ طوسی را هم اضافه کردند که به طور کل 38 انتخاب شد. بعد از ملاقات گروه‌های شرکت‌کننده، محققان تصمیم گرفتند که رنگ ها را به صورت چرخ نشان دهند.

  سپس، بر روی 105 فرد بزرگسال سالم، 110 فرد بزرگسال مضطرب و 108 فرد بزرگسال دچار افسردگی کار کرده و پرینت‌هایی از آن چرخ‌های رنگی را برای هرکدام فرستادند. از هر فرد خواسته شد تا رنگ مورد علاقه خود را به همراه رنگی که بیشتر به سمت آن کشیده می‌شوند، انتخاب کند. درآخر، از آنها خواسته شد رنگی را که به روحیه هر روز آن‌ها طی چند ماه گذشته می‌خورد را انتخاب کنند. 204 شرکت‌کننده سالم دیگر هر رنگ را به سه دسته مثبت، منفی و خنثی تقسیم‌بندی کردند.

  افراد چه افسرده، چه مضطراب و چه سالم بیشتر رنگ‌های آبی و زرد را انتخاب کردند. رنگ شماره 28 آبی در چرخه رنگ‌ها محبوب‌ترین رنگ دلخواه بین افراد سالم بود درحالیکه رنگ شماره 27 آبی (که کمی تیره‌تر از 28 است) محبوب‌ترین رنگ افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی بود. ضمناً رنگ شماره 14 زرد بعنوان رنگی که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند انتخاب شد.

  اما وقتی نوبت به روحیات رسید، گروه‌ها از هم جدا شدند. فقط 39 درصد از افراد سالم روحیه خود را با رنگ مرتبط دانستند. از بین آنهایی که رنگی برای روحیه خود انتخاب کردند، حدود 20 درصد رنگ شماره 14 زرد را انتخاب محبوب خود اعلام کردند. درضمن، حدود 30 درصد از افراد مبتلا به اضطراب و بیش از نیمی از افراد افسرده، سایه‌ای از رنگ طوسی را انتخاب کردند. درمقایسه، 10 درصد از شرکت‌کننده‌های سالم روحیه خود را به رنگ طوسی نسبت دادند.

  محققان همچنین دریافتند که در نسبت دادن روحیه به یک رنگ، تیرگی یا روشنی رنگ اهمیت زیادی دارد.

  وورول می‌گوید، "آبی روشن با روحیه ضعیف مرتبط نیست اما آبی تیره هست. سایه رنگ بسیار مهمتر از خود آن رنگ است."

  وورول هم‌اکنون مشغول تست کردن چرخه رنگ روی بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر است. او امیدوار است که انتخاب‌های رنگی بتواند گرایش و رویکرد بیماران را آشکار کرده و پیشبینی کند که تا چه میزان به درمان‌هایی مثل هیپنوتیزم پاسخ خواهند داد. ازآنجاکه افراد دچار علائم بیماری‌های معده و روده هستند، استفاده از روش‌های غیرکلامی گرفتن اطلاعات گاهی به گفتگو ارجحیت دارد. و او می‌گوید، این چرخه می‌تواند با تحقیقات بیشتر در زمینه‌های پزشکی برای پزشکی کودکان و جراحی قابل استفاده باشد.

  او می‌گوید، "حالا یک ابزار در دستان ماست که افراد باید با آن بازی کنند و عملکردهای آن را کشف کنند."
 2. mehdiastro

  mehdiastro مدیر کل سایت هیات مدیره

  تاریخ عضویت:
  ‏23/7/11
  ارسال ها:
  4,881
  تشکر شده:
  16
  امتیاز:
  38
  ممنون مرضیه جان
 3. seti naz

  seti naz Active Member

  تاریخ عضویت:
  ‏31/10/11
  ارسال ها:
  4,588
  تشکر شده:
  0
  امتیاز:
  36
  جنسیت:
  زن
  :khansariha (63):