1. بعد از بررسی های انجام شده تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در انجمن ایجاد کنیم

  این سیستم دارای امکانات بیشتری هست که باعث جذابیت انجمن خواهد شد

  امیدواریم از طرح جدید انجمن خوشتون بیاد

 2. به خاطر برخی تغییرات در روند انجمن

  دسترسی مدیریت از همه کاربران برداشته شده

  به زودی روند و قوانین جدید اعلام خواهد شد

معرفی شیانگ شینگ چوان

شروع موضوع توسط AlirezA ‏11/11/13 در انجمن تاریخچه ورزش

 1. AlirezA

  AlirezA مدیر کل سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏15/5/12
  ارسال ها:
  9,572
  تشکر شده:
  0
  امتیاز:
  36
  جنسیت:
  مرد
  شیانگ شینگ چوان - Xiang Xing Quan

  شیانگ شینگ چوان یا هنر تقلید از حرکات رزمی حیوانات بر اساس حرکات، استراتژیها و تکنیکهایی از حملات و دفاع های حیوانات متفاوت اهلی و وحشی بوجود آمده است.

  در کتابهای قدیمی تاریخی بدست آمده در چین ، حرکات تقلیدی بیش از یکصد حیوان مورد بررسی قرار گرفته است، که از این میان پنج حیوان بسیار معروف و و ابسته به شائولین هستند که عبارتند از اژدها، مار، ببر، پلنگ و درنا البته بایید در نظر داشت که علاوه بر این پنج حیوان فرم های بسیار دیگری از دیگر حیوانات در سبک شیانگ شینگ چوان تمرین و تدریس میگردد که از آن میان میتوانیم به سبک پنجه عقاب، آخوندک و مشت میمون اشاره نمود.

  سبک شیانگ شینگ چوان بعنوان یکی از سبک های سنتی در هنرهای رزمی در چین مطرح میباشد و در تمامی مسابقات رسمی بعنوان یکی از روتین های سنتی مورد استفاده قرار میگیرد.

  سبک شیانگ شینگ چوان فقط تقلید از حرکات حیوانات مختلف نبوده بلکه این حرکات بصورت کامل قابل اجرا در انواع مبارزات و دفاع های شخصی بوده و اجرای دقیق و بی نقص این سبک مستلزم جذب حالت و استیل حیوان مورد نظر با تمرینات مستمر میباشد.

  سبک ببر - Hu Xing - Tiger

  ببر پادشاه حیوانات در چین میباشد فرم های تکنیکی این سبک ارزش بسیار بالایی در هنرهای رزمی دارند، طراحی تکنیکی و فرم های تکنیکی ببر در سبک شیانگ شینگ چوان باعث تقویت تاندونها و استخوانها میشوند و وضعیت عمومی ستون فقرات، کمر و گردن را بهبود می بخشد.

  اجرای تکنیک های ببر مستلزم داشتن کمر و پاهای قوی میباشد، گرچه خود فرم های موجود در سبک شیانگ شینگ چوان باعث تقویت تدریجی آنها گشته و بدن را جهت ارائه و اجرای تکنیکهای سطح بالا آماده میسازد.

  ببر حیوانی سریع میباشد و حملات آن با قدرت تمام صورت میپذیرد، ولی بدلیل کوتاه بودن عضلات در ببر تکنیکها بیشتر حالت قدرتی دارند.

  نوع تکنیکهای ببر در سبک شیانگ شینگ چوان بصورت تکنیک فشار بوده و از نیروی فیزیکی در جهت اجرای تکنیک استفاده مینماید، از تکنیکهای اولیه سبک ببر ، پنجه ببر میباشد که در هنگام اجرای این تکنیک پنجه در زمان تماس بصورت ضربه زدن ، پیچاندن و یا پاره کردن عمل مینماید، کلیه تکنیکها بصورت انفجاری بوده و در تکنیکهای ببر شیانگ شینگ چوان از ضربات پنجه دست، ضربات پا، سر، کف دست و.. استفاده میگردد.

  معمولا" در فرم ببر اجرای نهائی تکنیکها همراه با تلفظ بلند جهت افزایش نیروی فیزیکی میباشد.

  جهت تقویت انگشتان شیوه های بسیار زیادی وجود دارد که ساده ترین آن اجرای شنا بروی پنجه دست ها میباشد

  سبک پلنگ - Bao Xing - Leopard

  پلنگ ، حیوانی قوی، سریع با عضلاتی بلند، بدنی نرم و قدرت جابجایی با سرعت بالا میباشد. اجرای حرکات پلنگ در سبک شیانگ شینگ چوان کاملا" وابسته به سرعت، تعادل، انعطاف، حرکات سریع و دوران گیری از کمر میباشد.

  فرم های پلنگ بر مبنای قدرت بیرونی میباشد و تقویت کننده استخوان ، عضلات و تاندونها بوده و نگاه تیز بین و نافذ و سرعت بالای تکنیکی و استقرار قوی و انعطاف پذیر از اهمیت بسیار بالایی در این سبک برخوردار میباشد.

  تغییر برو یاستقرارهای متفاوت در یک لحظه و یک آن از خصوصیات بارز سبک پلنگ شیانگ شینگ چوان میباشد. هنر آموز سبک پلنگ در شیانگ شینگ چوان باید در هنگام اجرای فرم حالت تهاجمی، سریع و نافذ داشته باشد، فرم پلنگ جهت تولید نیروی بسیار زیاد و قدرت فوق العاده در هنر آموز بکار میرود.

  فرم های تکنیکی پلنگ نیز معمولا بعد از فرا گیری فرم های ببر و مار آموزش داده میشود.

  سبک مار - She Xing - Snake

  مار ، حیوانی بسیار آرام، فوق العاده هوشیار و بسیار سریع میباشد، دارا بودن این خصوصیات باعث گشته تا سبک مار بعنوان یکی از سبک های بسیار مطرح و قدرتمند در شیانگ شینگ چوان مورد تمرین واقع گردد.

  در واقع مار محضر قدرت کوندالینی و انرژی چی میباشد و تمرینات و فرم های تکنیکی مار بیشتر به منظور بیدار کردن نیروی درونی چی طراحی و تمرین میگردند.

  مار میتوانند در لحظه قدرت فوقالعاده تولید کرده و آنرا آزاد نماید به همان طریق تکنیکهای موجود در سبک مار در شیانگ شینگ چوان نیز از همان قاعده پیروی میکند و تکنیکهای سریع و لحظه ای از خصوصیات این سبک میباشد.

  بدلیل دارا بودن نیروی چی و حفظ این نیرو در خود ، هنگام اجرای تکنیک در لحظه قادر است این نیرو را رها کرده و مهاجم را با نیرویی هولناک مورد حمله قرار دهد.

  مار ساکت عمل میکند، تکنیکها و دورانهای آن اول بصورت دفاع و سپس تبدیل آن به ضربات صورت میپذیرد.

  تکنیکهای دست در مار بیشتر با نوک انگشتان و کف دست و یا تیغه دست صورت میگیرد. اصول تمرینات فرن های مار بر بیداری بیشتر نیروی چی قرار دارد.

  بدلیل نیاز به انعطاف بدنب بیشتر و دوران گیری تکنیکی بهتر فرم های مار معمولا" پس از فرم ببر آموزش داده میشود.

  سبک درنا (مرغ ماهیخوار) - He Xing - Crane

  درنا، پرنده ای با طول عمر زیاد و هوس های بسیار غیر معمول یکی از حیوانات سبک شیانگ شینگ چوان می باشد او دارای روحیه ای عمیق و ریلکس میباشد.

  اعتقاد بر این است که نیروی جینگ در این پرنده بسیار زیاد است و فرم های سبک درنا باعث تولید این نیرو در هنرآموز گشته و این نوع انرژی باعث افزایش طول عمر میگردد.

  درنا مثالی بسیار خوب برای حفظ تعادل، صبر و تحمل میباشد، این حیوان قادر است برای مدت طولانی وزن خود را بروی یک پا تحمل کنند بدون اینکه وزن خود را بروی پای دیگر خود منتقل سازد، تمرینات فرم های موجود در سبک شیانگ شینگ چوان باعث افزایش نیروی درونی و بیرونی هنر آموز میگردد که هر دو این نیروها در اجرای هر چه بهتر فرم های درنا مورد استفاده قرار میگیرد.

  فرم های تکنیکی درنا همراه با حرکات دورانی بوده و بدن در هنگام اجرای فرم باید کاملا" ریلکس و آزاد باشد. هنگام برخورد تکنیک با هدف تکنیک با سرعت بالا و ناگهانی حالت انفجاری به خود میگیرد، کلیه تکنیکها بایید با حداقل تلاش انجام گیرد ، بیشتر نقاط مورد حمله در سبک درنا در شیانگ شینگ چوان نقاط حساس بدن میباشد.

  فرم سبک اژدها - Long Xing - Dragon

  اژدها حیوانی افسانه ایی و خارق العاده که هر وقت بخواهد ظاهر میشود و هر وقت بخواهد ناپدید میگردد، اژدها رابطه ایی مستقیم با فرهنگ و اعتقادات معنوی چینی ها دارد به همین علت یکی از حیوانات قابل توجه در سبک شیانگ شینگ چوان میباشد.

  بیشتر تاکید فرم های اژدها بر نیروی درونی بوده و همسان با آن نیروی فیزیکی نیز در ترکیب تکنیکها بکار میرود. تکنیکهای اژدها شباهت بسیار زیادی با انواع دیگر تکنیکها در دیگر سبکهای قابل تمرین در شیانگ شینگ چوان دارد و از اصول اولیه آن میتوان به دوران گیری و حرکات نرم و آرام که به ضرباتی قوی و قفل تبدیل میگردد اشاره نمود.

  بدلیل شباهت ظاهری تکنیکهای دست اژدها با تکنیکهای پنجه ببر ممکن است اشتباه شود ولی تشابه فقط در حالت ظاهری تکنیک میباشد و بر خلاف تکنیک ببر که پاره کننده و برشی میباشد تکنیکهای اژدها نرم ، دورانی و هنگام اثابت قفل میباشد.

  در تمرینات فرم اژدها در شیانگ شینگ چوان ، تمرکز اساسی بر بیدار نمودن نیروی چی میباشد و این با استفاده از تمرینات دورانی تکنیکها و تنفس صورت میپذیرد.

  هنر آموز سبک اژدها در شیانگ شینگ باید دارای شخصیتی آرام باشد چون عصبیت باعث میگردد تا نیروی چی بیدار نگردد و یا به مقدار زیاد حدر داده شود و این با اهداف فرم های اژدها مغایرت دارد.

  هنگام اجرای تکنیک مبارزه ایی در سبک اژدهای شیانگ شینگ چوان ]نرآموز بایدد قادر باشد ترکیبات مختلف از تکنیکها را اجرا نماید و هر تکنیک را به تکنیکی دیگر تبدیل کنند.

  معمولا" فرم اژدها بدلیل پیچیدگی و ترکیب نیروی درونی و بیرونی از آخرین فرم های آموزشی در شیانگ شینگ میباشد.

  های تکنیکی درنا معمولا بعد از فرا گیری فرم های ببر و مار آموزش داده میشود

  سبک پنجه عقاب - Ying Zhao Quan - Eagle Claw

  سبک پنجه عقاب از سبک های بسیار معروف در شیانگ شینگ چوان میباشد، همچنین این سبک به عنوان یکی از خطرناک ترین سبکهای هنرهای رزمی مشهور است.

  گفته میشود بنیانگذار این سبک ژنرال معروف یوفی بوده است و همچنین که از نام سبک بر می آید این سبک از تقلید حرکات عقاب مخصوصا" از نحوه ضربات پنجه عقاب بوجود آمده است.

  سبک عقاب را میتوان یکی از پر رمز و رازترین سبک های شیانگ شینگ چوان دانست در این سبک حرکات و حملات تماما" بروی نقاط حساسابدن انجام گرفته و هدف پاره کردن، شکستن و یا از کار انداختن موضوع مورد حمله میباشد، البته این سبک دارای فرم های متفاوت جنوبی و شمالی بوده و در بعضی از استیل های این سبک تکنیکهای بسیار زیادی از انواع ضربات پا و استقرارهای قوی وجود دارد.

  سبک بسیار معروف دفاع شخصی چی نا در واقع شاخه ای از سبک پنجه عقاب بوده و تمامی ضد حمله ها و دفاع شخصی های موجود در سبک چین نا بر اساس آموزش نقاط حساس بدن در سبک عقاب پایه گذاری شده است.

  سبک مشت میمون - Hou Quan - Monkey Boxing

  میمون حیوانی بازیگوش با پرش ها و شیطنت های زیاد و حرکات غیر قابل پیش بینی و در عین حال با تعادل و حرکات اکروباتیک عالی و سرعت فوق العاده نمونه خوبی برای یادگیری و تقلید حرکات مبارزه ای آن در سبک شیانگ شینگ چوان می باشد. حرکات این سبک با الحام گرفتن از نحوه حرکات و پرشش ها ، حمله و ضد حمله های آن ، افت ها و اکروبات ها این حیوان شکل گرفته و ترکیبات بسیار متنوعی از تکنیکها را شکل داده است.

  سبک مشت میمون شیانگ شینگ چوان سبکی پر تحرک، سریع و قدرتی میباشد. این سبک به دلیل شرایط ویژه تمرینی خود باعث بالا رفتن مقاومت بدن و در نتیجه افزایش طول عمر میگردد.

  هنر آموز این سبک بایید دارای قدرت بدنی و انعطاف بالا بوده و بایید بتواند دست ها و پاهای خود را با استفاده از اصول تمرینی شیانگ شینگ چوان به آنچنان مهارتی برساند تا بدون مشکل حرکات این سبک را اجرا نماید.

  بدلیل متنوع بودن این سبک، میتوان سبک مشت میمون را بعنوان یک سبک مستقل مورد تمرین و تدریس قرار داد.

  سبک تکنیک مست - Zui Quan - Drunken Fist

  سبک حالت مست یکی از زیباترین و در عین حال مشکل ترین سبک های تکنیکی در شیانگ شینگ چوان میباشد.

  وجود عدم تعادل ظاهری در بدن و تکنیکها از علایم این سبک بوده و بایید در نظر داشت که سبک حالت مست در حقیقت استفاده از حالات و تکنیک ها مختلف و اجرای آن حرکات در حالتی خاص از تفکرو احساس میباشد . واکنش های تکنیکی در سبک حالت مست بسیار ناگهانی و سریع بوده و اجرای حرکات و فرم ها منوط به داشتن بدنی کاملا" انعطاف پذیر و قوی و با قابلیت اجرای پیچش های قدرتمند از کمر و اجرای اکروبات بوده و اجرای تکنیکها و تبدیل دفاع به حمله و یا حمله به دفاع بسیار سریع صورت میگیرد.

  انواع مختلفی از فرم های سبک مست تمرین میشود و در این بین میتوانیم از انواع فرم های سلاح مست، تکنیک حیوانات مست و فرم های مست نیز نام برد.

  سلاح های سرد - Weapons

  سلاح هایی که در هنر رزمی شیانگ شینگ به کار میروند عمدتا" همان سلاحهایی هستند که در معبد شائولین تمرین و آموزش داده میشود، این سلاح ها در طول زمان تکامل پیدا کرده و به اشکال و فرم های متفاوتی در اختیار جنگجویان و نظامیان قرار گرفته است در واقع میتوانیم بگویم که هجده نوع سلاح سرد بطور رسمی در شائولین تمرین میشوند ولی بعضی از سبکها مدعی هستند که در حدود صد نوع سلاح سرد را تمرین و تدریس میکنند.

  در میان سلاح های سرد چهار سلاح هستند که بطور روتین توسط اکثر اساتید و هنرجویان مورد استفاده قرار میگیرد که این سلاح ها عبارتند از. چوب ، شمشیر، شمشیر پهن و نیزه.

  چوب به عنوان پدر بزرگ تمامی سلاح های سرد شناخته میشود زیرا توسط استفاده از چوب بود که شیوه های دیگر سلاح های سرد پا به عرصه وجود گذاشت ، این سلاح به عنوان اولین سلاح در تاریخ بشر ثبت شده است و استفاده از این سلاح بطور عموم در فرم ها و آموزش های شیانگ شینگ چوان نیز بچشم می خورد. دلیل محبوبیت این سلاح قابل دسترس بودن آن و ممنوع نبودن از لحاظ حمل و جابجایی آن در زمانی که هنرهای رزمی در چین ممنوع شده بودند میباشد ، علاوه بر این اکثر تکنیکهای سلاح های دیگر قابلیت اجرا با چوب را دارا میباشند مثل تکنیک شمشیر کوتاه و بلند و یا نیزه.

  انواع مختلفی از سلاح چوب در آموزش ها بکار برده میشود که در این بین میتوانیم از چوب کوتاه با طول 70 الی 80 سانتیمتر که بصورت دوبل و یا تک مورد استفاده قرار میگیرد ،چوب با طول متوسط 100 الی 120 سانتیمتر که برای دفاع و حمله در محدودای کوچک مورد استفاده قرار میگیرد و چوب بلند که در اکثر فرم ها و نمایشات و همچنین در روتین مسابقات مورد استفاده و آموزش میباشد نام برد.

  سلاح چوب روتین مورد استفاده در مسابقات یا گوئن ، چوبی بلند و با انعطاف بسیار زیاد میباشد که در تمرینات و مبارزات و همچنین در مسابقات مورد استفاده بوده و از فرم های بسیار متنوع پایه ، متوسط و پیشرفته برخوردار است. هنرجویان اول فرم های پایه را بهمراه حرکات اولیه آن مورد تمرین قرار داده و بتدریج به سوی فرم های بلند و پیشرفته آن گام برمیدارند.

  نیزه یکی دیگر از انواع سلاح های متداول و مورد استفاده در تمرینات و همچنین روتین مسابقات میباشد که به چیانگ معروف است، دارای انواع متفاوتی بوده و در مدارس گوناگون انواع خاصی از آن مورد استفاده قرار میگیرند. بیشتر حرکات مورد استفاده در چیانگ حرکات برشی از راه دور و یا حرکات نفوذی با فاصله زیاد میباشد.

  بایید متذکر شویم در ترکیب این نوع سلاح با شمشیر سلاح های بسیار کار بردی دیگری با برد بلند و با خاصیت شمشیر پهن و یا باریک بوجود آمده اند.

  شمشیر یکی دیگر از انواع سلاح های رایج در هنرهای رزمی میباشد، این سلاح با دارا بودن انواع متفاوت آن از لحاظ حالت ، طول ، وزن و.. محبوبیت بسیار زیادی مابین هنر آموزان و اساتید پیدا نموده ، در واقع شمشیر نوعی سلاح جنگی با کاربرد بسیار زیاد و محدوده استفاده وسیع میباشد، از انواع شمشیر های مورد استفاده میتوانیم به شمشیر بلند با قابلیت برش توسط هر دو تیغه و با قدرت مانور زیاد که به جی ین معروف است و همچنین از شمشیر کوتاه و یا پهن با قابلیت برش توسط یک تیغه آن و قابلیت دفاع بسیار بالا توسط پشت تیغه آن نام برد این شمشیر در روتین به دائو معروف میباشد.

  انواع مختلفی از شمشیر و چوب در روتین مسابقات بکار برده میشود از این بین میتوانیم به شمشیر تای چی و یا شمشیر نان چوان و یا چوب نان چوان اشاره نمود که هر یک با مختصات خاص خود و فرم تکنیکی متفاوت در مسابقات ظاهر میشوند