1. بعد از بررسی های انجام شده تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در انجمن ایجاد کنیم

  این سیستم دارای امکانات بیشتری هست که باعث جذابیت انجمن خواهد شد

  امیدواریم از طرح جدید انجمن خوشتون بیاد

 2. به خاطر برخی تغییرات در روند انجمن

  دسترسی مدیریت از همه کاربران برداشته شده

  به زودی روند و قوانین جدید اعلام خواهد شد

چه کسانی از روزه گرفتن معاف هستند؟

شروع موضوع توسط mehdiastro ‏4/8/11 در انجمن سئوالات و پرسشهای مذهبی

 1. mehdiastro

  mehdiastro مدیر کل سایت هیات مدیره

  تاریخ عضویت:
  ‏23/7/11
  ارسال ها:
  4,881
  تشکر شده:
  16
  امتیاز:
  38
  عضو ستاد ترویج احکام گفت: براساس فتوای مشهور فقها افرادی که روزه سبب ایجاد یا تشدید بیماری در آنان شود، از روزه گرفتن معاف هستند.

  به گزارش رسا، حجت الاسلام حسین وحیدپور، مسؤول پیشین دفتر استفتائات مرحوم حضرت آیت الله شیخ جواد تبریزی گفت: براساس فتوای مشهور فقها افرادی که روزه سبب ایجاد یا تشدید بیماری در آنان شود، از روزه گرفتن معاف هستند.

  وی با بیان این که افراد بیمار در صورتی که روزه در تشدید بیماری آنان مؤثر است، می توانند روزه نگیرند، افزود: برخی بیماری ها مانند آرتروز زانو و یا دیسک کمر هیچ منافاتی با گرفتن روزه ندارد و فرد بیمار می تواند روزه بگیرد.

  حجت الاسلام وحیدپور خاطرنشان کرد: بیمارانی معذور هستند و نباید روزه بگیرند که روزه گرفتن، بیماری آنها را شدت می بخشد یا اگر هم بیمار نیستند با گرفتن روزه بیمار می شوند؛ یعنی در هر صورت روزه در به وجود آمدن بیماری یا تشدید آن مؤثر است.

  وی از خانم هایی که در ماه مبارک رمضان عادت ماهانه دارند و مسافرانی که از وطن خود خارج می شوند و ظهر را در وطن نیستند و مسافت رفت و برگشت هم حدود 45 کیلومتر است، به عنوان گروه دیگری که باید روزه نگیرند، نام برد.

  این کارشناس احکام فقهی درباره حکم دختر بچه هایی که 9 سال تمام دارند، اما توان روزه گرفتن ندارند، گفت: دخترانی که به تکلیف رسیده اند اما توان و طاقت گرفتن روزه را ندارند، یعنی روزه گرفتن برای آنها قابل تحمل نیست، روزه نمی گیرند و بعدا که توان یافتند قضا می کنند.

  وی ادامه داد: دختر بچه هایی که 9 سال تمام دارند اگر تا ماه رمضان بعدی برای روزه گرفتن توان پیدا کردند، باید قضای روزه فوت شده را بگیرند، اما اگر توان پیدا کردند و روزه فوت شده را تا ماه رمضان بعدی قضا نکردند، کفاره تأخیر قضا برعهده آنان است.

  حجت الاسلام وحیدپور با بیان این که اگر دختر بچه تا ماه رمضان بعدی هم توان و طاقت روزه گرفتن نداشت، براساس فتوای مشهور فقها، کفاره به آن تعلق نمی گیرد و باید قضای روزه را در سال هایی که توان روزه گرفتن دارد بجا بیاورد، گفت: برخی فقها معتقدند اگر دختر بچه ای توان روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان را ندارد، به طور کل تکلیف روزه از او برداشته شده و حتی قضا هم ندارد.

  این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنان خود با اشاره به پیرمرد و پیرزنی که توان و طاقت گرفتن روزه را ندارند، اظهار داشت: روزه بر این افراد که شبیه بچه هستند و توان گرفتن روزه را ندارند، واجب نیست.

  وی همچنین درباره حکم خانم های باردار در ماه مبارک رمضان، گفت: کسانی که نزدیک زایمان هستند و روزه گرفتن آنها برای بچه ای که در رحم دارند مضر است، نباید روزه بگیرند.

  حجت الاسلام وحیدپور با بیان این که زنان شیرده که روزه گرفتن سبب کم شدن شیر و از بین رفتن غذای بچه می شود، نباید روزه بگیرند، گفت: این حکم در صورتی صحیح است که بچه غذاخور نیست؛ در شرع مقدس اسلام فرموده اند که این خانم روزه نگیرد تا شیر از بین نرود و بتواند بچه را تغذیه کند.

  استاد سطح حوزه علمیه خاطرنشان کرد: اگر سن بچه پایین دو سال است، اما دیگر غذاخور شده و کم شدن شیر مادر ضرری به او نمی رساند، مادر می تواند روزه بگیرد و بچه را با غذا تغذیه دهد.

  وی با اشاره به این که برخی به بهانه ضعف روزه نمی گیرند، گفت: در بیشتر ضعف ها، مجوزی برای روزه نگرفتن صادر نشده است؛ چراکه معمولاً انسان پس از ده تا پانزده ساعت نخوردن و نیاشامیدن ضعف می کند که این مجوز خوردن روزه نیست.

  حجت الاسلام وحیدپور یادآور شد: اگر ضعفی پیش آمد که در آن بدن دیگر توان و تحمل ادامه روزه را ندارد، فرد از حال می رود و کارش به اورژانس می کشد، می تواند به اندازه ای که از حالت ضعف خارج شود، آبی یا چیزی بخورد تا از آن حالت خارج شود.

  وی تصریح کرد: باید دقت داشت که فرد زمان سحر نمی تواند بگوید چون ضعف می کنم روزه نمی گیرم، بلکه باید سحری را بخورد، برای روزه نیت و آن را شروع کند، اگر در میان روز به حالت ضعف بحرانی رسید، مجوز خوردن مقداری آب یا چیزی که وی را از آن حالت خارج کند دارد و بعد هم باید بقیه روزه را ادامه دهد.

  این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که برخی به بهانه لاغری مفرط از روزه گرفتن سرباز می زنند، گفت: اگر فردی که دچار لاغری مفرط است، روزه بگیرد و با روزه گرفتن دچار کاهش وزن شود، اما کم وزنی سبب بیماری نشود، باید روزه بگیرد؛ چراکه کم وزنی در همه به معنای بیماری نیست.

  وی افزود: اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که وزن فرد روزه دار پس از گرفتن روزه به اندازه ای کاهش می یابد که سبب ایجاد بیماری می شود، فرد می تواند روزه نگیرد اما اگر با صرف روزه گرفتن، چند کیلو از وزنش کم شود و فرد لاغر، لاغرتر شود، اما بیمار نشود، مجوز برای نگرفتن روزه صادر نمی شود.
 2. Mahnaz

  Mahnaz New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏5/8/11
  ارسال ها:
  21
  تشکر شده:
  0
  امتیاز:
  0
  جنسیت:
  زن
  مرسی....:heart:
 3. آناهیتا

  آناهیتا Well-Known Member

  تاریخ عضویت:
  ‏23/4/12
  ارسال ها:
  12,193
  تشکر شده:
  37
  امتیاز:
  48
  جنسیت:
  زن
  :khansariha (70)::khansariha (59)::khansariha (70):