1. بعد از بررسی های انجام شده تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در انجمن ایجاد کنیم

  این سیستم دارای امکانات بیشتری هست که باعث جذابیت انجمن خواهد شد

  امیدواریم از طرح جدید انجمن خوشتون بیاد

 2. به خاطر برخی تغییرات در روند انجمن

  دسترسی مدیریت از همه کاربران برداشته شده

  به زودی روند و قوانین جدید اعلام خواهد شد

معرفی گونه‌های پرورشی ارگانیک در جهان

شروع موضوع توسط Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ KHAN◕‿◕MI Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ‏10/5/13 در انجمن دامپزشکی

 1. Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ KHAN◕‿◕MI Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ

  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ KHAN◕‿◕MI Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏5/3/13
  ارسال ها:
  1,258
  تشکر شده:
  0
  امتیاز:
  0
  جنسیت:
  زن
  معرفی گونه‌های پرورشی ارگانیک در جهان
  آزاد ماهی گونه‌ی (Arctic Char (Salvelinus Alpinus
  در نروژ حدود ۴۰ تن آزاد ماهی گونه‌ی Arctic Char به صورت ارگانیک تولید می‌شود . در ایسلند تولید ارگانیک این ماهی در دست بررسی است . در اتریش تولید ارگانیک آزاد ماهی گونه‌ی Arctic Char شروع شده است که قیمت آن در سر مزرعه ۷-۸ یورو در کیلوگرم است .
  کپور (Cyprinus spp)
  کپور به عنوان یک گونه‌ی گیاه‌خوار که نیازی به پودر یا روغن ماهی در جیره‌ی غذایی خود ندارد گونه‌ی مطلوبی برای آبزی‌پروری ارگانیک است . استخرهای خاکی پتانسیل بسیار خوبی برای تولید ارگانیک کپور دارند . کپور ارگانیک در اواخر پاییزکه در استخرها مقدار مواد مغذی کم بوده و آب استخر تمیز و عاری از جلبک است برداشت می‌شود .در اتریش ۱۰ درصد زمین های مورد نظر برای تولید کپور (حدود ۳۰۰ هکتار ) برای تولید ارگانیک این ماهی در نظر گرفته شده است که در سال آینده ( ۲۰۰۶ ) افزایش خواهد یافت. بیش‌تر این تولید در جنوب اتریش انجام می‌شود . ماهی‌ها حدود ۵۰ درصد از غذای خود را از استخر تامین می‌کنند . ذرت ارگانیک که محصول اتریش است تنها مکمل غذایی کپور می‌باشد . استفاده از مواد شیمیایی ، داروها و هورمون ها به شدت منع شده است . قیمت کپور ارگانیک ۱۰-۳۰ درصد بالاتر از کپور تولیدی در شرایط عادی (مرسوم) است . قیمت کپور ارگانیک در بازارهای اتریش ، آلمان و سویس ۳-۳.۵ یورو در کیلوگرم است .در مجارستان نیز کپور ارگانیک تولید می‌شود . در این کشور تا سال ۲۰۰۳دو مزرعه‌ی تایید شده به مساحت حدود ۱۲۰ هکتار وجود داشت . تا پایان سال ۲۰۰۴ میلادی ۴۶۰۰ هکتار مزرعه برای آبزی‌پروری ارگانیک آماده و تایید شدند . تولید ارگانیک به دلیل نوسان قیمت و دسترسی ناکافی به غذای ارگانیک آبزیان محدود شده است . بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط موسسه‌ی تحقیقات آبزی پروری و ماهیگیری مجارستان ، تولید کپور ارگانیک در مقایسه با تولید سایر آبزیان پرورشی سودآوری بسیار بالایی دارد .قیمت کپور ارگانیک ۷ درصد بیش‌تر از کپور تولید شده به روش مرسوم است . قیمت خرده فروشی آن ۲۰-۲۰۰ درصد بیش‌تر از قیمت خرده فروشی کپور تولیدی به روش مرسوم است .

  کاد ( Gadus spp)
  تولید ارگانیک کاد ، هنوز در مقیاس غیر تجاری انجام می‌شود . تعدادی از شرکت های بریتانیایی برای تولید تجاری این گونه بررسی هایی را در خصوص تهیه‌ی غذای ارگانیک این ماهی انجام داده اند .
  خرچنگ دراز آب شیرین (Astacus spp)
  زلاندنو تنها کشور تولید کننده‌ی ارگانیک خرچنگ دراز آب شیرین در جهان است . از سال ۲۰۰۱ تولید این محصول توسط شرکت Agriquality (CERTN۲) تایید شده است . شرکت BioGro زلاندنو به دنبال متقاضیان جدید تایید محصول ارگانیک است .
  ماسل (Mytilus spp)
  ایرلند از سال ۱۹۹۹ ماسل آبی ارگانیک تولید کرده است .در سال ، ۲۰۰۴ زلاند نو تاییدیه‌های لازم را برای تولید ارگانیک ماسل سبز دریافت کرد . شرکتSealord زلاند نو بزرگ ترین شرکت فرآورش ماسل سبز در جهان است . این شرکت سالیانه ۱۸.۰۰۰ تن ماسل سبز فرآوری می‌کند که ۲۰ درصد آن ارگانیک است . برنامه‌ریزی لازم برای تولید ارگانیک این آبزی به مقدار ۵۰ درصد کل تولید ماسل سبز انجام شده است . محصول تولیدی در سطح خرده فروشی های داخلی و نیز بازار کشورهای بریتانیا و آمریکا عرضه می‌شود .

  اویستر (Crassosteragigas)
  شرکت گواهی دهنده‌ی BioGro ، تولید ارگالنیک اویستر در زلاندنو را مراقبت می‌کند . تعدادی از تولیدکنندگان آمریکایی نیز این محصول را عرضه می‌کنند . ولی این محصولات فاقد گواهی ارگانیک صادر شده از سوی شرکت‌های ثالث است .
  ماهی Paiche - Arapaima gigas
  در پرو یک شرکت پرورش ماهی در حال گرفتن گواهی ارگانیک از شرکت های ذی‌صلاح است .
  گربه ماهی Pangasius /Basa
  در بازار خرده فروشی سوئیس علاقه ی زیادی به این ماهی وجود دارد . امکان‌سنجی تولید ارگانیک آن در ویتنام توسط شرکت های SIPPO و VASEP و انجمن صادرکنندگان غذاهای دریایی ویتنام در دست اجرا است .در پرو نیز مطالعات لازم برای تولید ارگانیک این محصول در حال انجام است .
  اردک ماهی(Esox lucius / Stizaostedion lucioperca)
  این گونه به تازگی همراه با کپور در کشورهای اتریش و آلمان به صورت ارگانیک پرورش داده می‌شود .
  میگوی آب شیرین (Macrobrachium rozenbergii)
  تلاش برای پرورش ارگانیک میگوی آب شیرین در ویتنام مدتی است که شروع شده است . این کشور با شرکت‌های اعتباردهی خارجی برای صدور گواهی ارگانیک ، قراردادهایی را امضا کرده است .

  ماهی آزاد ( سالمون )(Salmo salar)
  در مقیاس حجم ، ماهی آزاد ارگانیک مهمترین گونه‌ی پرورشی در جهان است . بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط انجمن تولیدکنندگان ماهی آزاد ایرلند ، تولید ارگانیک این ماهی تا سال ۲۰۱۰ به ۱۰ درصد کل ماهی آزاد در این کشور می‌رسد . در بازار بریتانیا حجم فروش ماهی آزاد ارگانیک در سال ۲۰۰۳ به ۳۳ درصد فروش کل یعنی ۵ میلیون پوند رسید .طبق آمار ارایه شده توسط انجمن تولیدکنندگان ماهی آزاد بریتانیا هم اکنون پرورش ماهی آزاد ارگانیک به ۲ درصد کل تولید ماهی آزاد در بریتانیا یعنی ۳۰۰۰-۳۵۰۰ تن در سال می‌رسد . در اروپای شمالی هر ساله حدود ۶۰۰.۰۰۰ تن ماهی سالمون تولید می‌شود تبلیغات منفی علیه ماهیان پرورشی مرسوم در رسانه‌های بریتانیا منجر به افزایش فروش ماهی آزاد ارگانیک شده است . با انتشار خبر آلودگی ماهی سالمون در مجله‌ی Science سفارش خرید ماهی ارگانیک را ۱۰ درصد افزایش داد .ذخایر مورد استفاده برای پرورش ماهی آزاد ارگانیک کم‌تر از نصف ذخایر مورد استفاده برای پرورش سنتی این ماهی است . در بریتانیا قیمت محصولات ارگانیک ۳۰ درصد بیش‌تر از قیمت محصولات پرورشی مرسوم است . ماهی آزاد ارگانیک در سن ۳۲ ماهگی به فرورش می‌رسد در حالی که ماهی آزاد پرورشی مرسوم در ۲۴ ماهگی عرضه می‌شود . تراکم ماهی آزاد ارگانیک در قفس ۵-۱۰ کیلو گرم در مترمکعب و تراکم این ماهی در روش سنتی ۲۰-۳۰ ۱۰ کیلو گرم در مترمکعب است . از این رو قیمت محصول نهایی چه به صورت تازه و چه به صورت فرآوری شده اغلب دو برابر محصولات مشابه مرسوم است .
  شرکت‌های EWOS و Skretting تولید ارگانیک غذای آزادماهیان پرورشی را شروع کرده اند . بر اساس استاندارد بریتانیا چنین محصولاتی نباید بیش‌ از ۲۸ درصد روغن ماهی داشته باشند و حد اقل ۵۰ درصد از ترکیبات پروتیینی در فرمول از محصولات جانبی خطوط فرآوری ماهی به دست آمده باشد . این استاندارد به تولیدکنندگان اجازه داده است از پوست خرد شده‌ی میگو به عنوان رنگدانه استفاده شود و به کارگیری سایر مواد مجاز نیست .سالیانه ۲۶۰۰ تن سالمون ارگانیک که در حدود نیمی ازتولید جهانی ماهی آزاد ارگانیک است در ایرلند تولید می‌شود . تولیدکنندگان ایرلندی از شرکت های معتبر گواهی ارگانیک دریافت داشته اند .قیمت عمده فروشی ماهی آزاد ارگانیک تازه در بازار اروپا ۶-۷.۵ یورو در کیلوگرم است که قیمت خرده فروشی آن به ۱۳ یورو در کیلوگرم می‌رسد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران